Проект „Музеите като образователна среда“
Във връзка с проекта „Музеите като образователна среда“, третокласниците от 17.СУ, проведоха обобщителен урок на тема „Първо българско царство“в Националния исторически музей в гр.София.
Посрещнати топло и сърдечно от специалистите – служители в музея децата се потопиха в атмосферата на богата експозиция с автентични извори за миналото на народа ни. С неподправен интерес слушаха увлекателния разказ за пътя на нашите предци, за начина им на живот, за вярванията, за културните им постижения, за славните битки на българските владетели и могъществото на българската държава. Разглеждаха експонатите, отговаряха на въпроси по учебния материал, питаха за всичко, което привличаше вниманието им. Бяха впечатлени от изложените оръжия, предмети от бита, украшения, фотоси от старите български столици. Опитаха се да изговорят имената на буквите от глаголицата и да открият повтарящите се елементи в изображенията им. За учениците беше особено вълнуващо да пипнат паче перо, да видят букви, изписани с перо и мастило, да прелистят оригинална старинна книга, като за да я предпазят си сложиха найлонови ръкавици.
В края обобщиха и систематизираха наученото за съответния исторически период в клас, обогатено и затвърдено в музея, попълвайки таблица с някои основни факти, под формата на игра.
Възторг и много положителни емоции предизвика възможността да се облекат в сценични костюми от реквизита на български исторически филми, пресъздаващи облеклото на войници, боляри и болярки, да сложат метални шлемове, да се снимат с щитове и мечове.
Третокласниците си тръгнаха въодушевени от преживяното и пожелаха отново да дойдат.
А техните учители, удовлетворени от резултатите. Оценяваме положително и подкрепяме изцяло отделянето на средства за реализиране на този и на други подобни проекти, които , определено, в голяма степен допринасят за създаване на съвременна образователна среда.